Opava zdravé město
Opava

Férová snídaně

V sobotu 12. května od 10 hodin si můžete v parku na náměstí Osvoboditelů (pod Dolním náměstím) vychutnat oblíbený pohodový piknik v trávě, který se zde bude konat již
po sedmé.Jedná se o takzvanou Férovou snídani, pořádanou u příležitosti Světového dne pro fair trade. Jejím cílem je podpora fair trade a místních potravin.

Očekávat lze pohodovou, neformální atmosféru, kterou si můžete užít třeba ve společnosti rodiny či přátel. „Ideálním vybavením na akci je deka na sezení a košík s potravinami,“ říká Pavel Durčák z pořádajícího Spolku Ekolyceum.

Chybět rozhodně nebude ani tradiční soutěž o nejlepší buchtu, do které se může zapojit každý, kdo na místo přinese vlastnoručně vyrobenou buchtu z místních či férových surovin. „Ochutnávat a hodnotit budou jako vždy samotní účastníci akce. Pro výherce bude připraven dárkový balíček potravin, nicméně tím největším zážitkem bývá už samotná ochutnávka vynikajících buchet, kterých se na minulém ročníku akce sešlo hned čtrnáct“, dodává Pavel Durčák.

Těšit se můžete rovněž na parádní venkovní hry, které pro malé i velké připraví Klub deskových her Pajdulák, jež se na akci podílí. Jmenujme například Kubb, Mölkky či Klask. Je tedy jasné, že o dobré jídlo ani o zábavu zde nebude nouze.

V případě deště se akce přesouvá do čajovny Harmonie na Krnovské ulici. Akce je otevřena široké veřejnosti a koná se pod záštitou náměstka primátora Dalibora Halátka.

Fair trade je označení výrobků ze zemí globálního Jihu (např. kávy, čokolád, čajů aj.) splňujících několik podmínek: pěstování s ohledem na životní prostředí, spravedlivá cena
pro pěstitele, dobré pracovní podmínky pro zaměstnance.

Férová snídaně 2018_plakát


Back to Top