Opava zdravé město
Opava

Přijďte si užít férový piknik a zapojte se do soutěže o nejlepší buchtu

V sobotu 11. května od 9,30 hodin si můžete v parku na náměstí Osvoboditelů (pod Dolním náměstím) vychutnat oblíbený pohodový piknik v trávě, který se zde bude konat již po osmé. Jedná se o takzvanou Férovou snídani, pořádanou u příležitosti Světového dne pro fair trade.

Dobrovolníci na desítkách míst České republiky pořádají piknikový happening, aby ukázali, že se zajímají o životy pěstitelů ve svém okolí i v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. V roce 2018 snídalo 8100 lidí na 172 místech republiky.

Očekávat lze pohodovou, neformální atmosféru, kterou si můžete užít třeba ve společnosti rodiny či přátel. „Ideálním vybavením na akci je deka na sezení a košík s dobrotami,“ říká Pavel Durčák z pořádajícího Spolku Ekolyceum.

Chybět rozhodně nebude ani tradiční soutěž o nejlepší buchtu, do které se může zapojit každý, kdo na místo přinese vlastnoručně vyrobenou buchtu z místních či férových surovin. „Ochutnávat a hodnotit budou jako vždy samotní účastníci akce. Pro výherce bude připraven dárkový balíček potravin, nicméně tím největším zážitkem bývá už samotná ochutnávka vynikajících buchet, kterých se na minulém ročníku akce sešlo skoro dvacet“, dodává Pavel Durčák.

Těšit se můžete i na parádní venkovní hry, které pro malé i velké připravuje Klub deskových her Pajdulák. Je tedy jasné, že o dobré jídlo ani zábavu zde nebude nouze.

V případě deště se akce přesouvá do Matičního domu na Rybím trhu. Akce je otevřena široké veřejnosti a koná se pod záštitou náměstka primátora Michala Jedličky.

Fair trade je označení výrobků ze zemí globálního Jihu (např. kávy, čokolád, čajů aj.) splňujících několik podmínek: pěstování s ohledem na životní prostředí, spravedlivá cena pro pěstitele, dobré pracovní podmínky pro zaměstnance.


Back to Top